zieleń miejska
Powierzchnia terenów zieleni (ha)
Powierzchnia chronionego krajobrazu (ha)
Krzewy posadzone w 2022 r.
Projekt pn. “Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim” jest realizowany w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Został dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz ze środków budżetu państwa i korzysta z dofinansowania o wartości 4,6 mln zł otrzymanego od Norwegii.
Wkład własny gminy wynosi 1.671.619,73 PLN. Realizacja projektu nastąpi w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 30 kwietnia 2024 r. Celem projektu jest łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków.
24 maja 2022 r. w Mediatece w Grodzisku Mazowieckim odbyła się konferencja inauguracyjna projektu. W ramach wydarzenia zostały przedstawione:
założenia projektu oraz korzyści, jakie niesie dla miasta i mieszkańców,
zrealizowane oraz przewidziane działania informacyjno-edukacyjne, których celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa,
zaplanowane inwestycje mające wpływ na łagodzenie zmian klimatu tj. utworzenie zbiornika retencyjnego wód opadowych, nasadzenia wraz z systemami nawadniającymi, wymiana nawierzchni na przepuszczalną, wzmocnienie bioróżnorodności.
Kluczowe działania w ramach projektu:
Zazielenienie i zwiększenie retencji wód na Placu Wolności;
Wsparcie bioróżnorodności – stołówka dla owadów w Parku Skarbków;
Nasadzenia zieleni przy ul. Zondka;
Zazielenienie, wsparcie bioróżnorodności, retencja wód – skwer na skrzyżowaniu ul. E. Orzeszkowej z ul. 3-go Maja;
Zagospodarowanie zieleni w celu edukacji ekologicznej – stworzenie ekologicznych ogródków przy jedenastu obiektach szkolnych;
Utworzenie terenu zieleni – ogródek przy Pawilonie Kultury przy ul. Westfala;
Działania edukacyjno-informacyjne – organizacja kampanii w mediach tradycyjnych i internecie;
Działania edukacyjno-informacyjne: działania aktywizujące społeczność;
Działania edukacyjno-informacyjne: kształcenie i przekaz wiedzy w formie edukacji profilowanej;
Współpraca partnerska - w ramach realizacji umowy zostało zawarte partnerstwo z podmiotem z Norwegii INTBAU NORWAY. Partnerstwo wzmocni osiągnięcie rezultatu związanego ze wzrostem świadomości mieszkańców oraz umożliwi zacieśnienie międzynarodowych działań na rzecz niwelacji skutków zmian klimatu w przestrzeni miejskiej.
W 2022 r. odbył się pierwszy etap działań wzbogacających zajęcia edukacyjne w szkołach, który zrealizowano w ramach projektu pn. „Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim”.
Celem prelekcji, warsztatów i konkursów w placówkach oświatowych był wzrost świadomości ekologicznej uczniów. Od września 2022 r. do końca czerwca 2023 r. będą realizowane kolejne działania.
W sierpniu zakończono większość prac na Placu Wolności, który zyskał nowe, zielone oblicze. W ramach rewitalizacji m.in.:
zainstalowano zbiorniki retencyjne, których zadaniem jest zatrzymanie wody także po to, aby służyła ona do nawadniania drzew i innych rosnących tu roślin,
stworzono niecki jako elementy systemu ekologicznego zagospodarowania wód opadowych – zasadzono rośliny, które oczyszczają powietrze, zwiększają bioróżnorodność – zieleń przystosowaną do warunków miejskich,
powstała fontanna, która tworzy przyjazny mikroklimat dla spacerujących i odpoczywających na ławkach mieszkańców.
wykonano nawierzchnię z materiałów naturalnych oraz przepuszczalnych.
W zakres inwestycji wchodzi również montaż małej architektury (ławki, stojaki na rowery, tablice edukacyjne), również montaż oświetlenia hybrydowego. To kolejna, nowa strefa rekreacji i spotkań mieszkańców Grodziska Mazowieckiego.
Uroczystość otwarcia tej inwestycji odbyła się 21 sierpnia 2022 r.
11 maja 2022 r. weszło życie nowe prawo, które wprowadza standardy porządkujące reklamy i szyldy na terenie całej gminy. Od tej daty wszystkie nowo powstające reklamy muszą być zgodne z uchwałą.
Dla reklam umieszczonych przed tą datą zostały określone 3 okresy dostosowawcze:
do 11 maja 2023 należy dostosować reklamy oraz szyldy na ogrodzeniach i budynkach zabytkowych;
do 11 maja 2024 – reklamy i szyldy wolnostojące i umieszczone na elewacjach budynków;
do 11 maja 2025 – reklamy sytuowane w oparciu o pozwolenie na budowę.
Przepisy uchwały krajobrazowej dotyczą również nowo budowanych ogrodzeń posesji. Określą m.in. prawidłową wysokość ogrodzeń i rodzaje materiałów, które są niedopuszczone, np. ogrodzenia pełne z płyt betonowych, blachy, geowłókniny, czy płyt typu OSB.
Nowe przepisy pozwolą zlikwidować otaczający nas chaos reklamowy i poprawić estetykę przestrzeni publicznych.
Wypożyczalnie rowerów miejskich w Grodzisku Mazowieckim funkcjonują od 2014 r.
Tablice z mapami pokazującymi wszystkie stacje były już zniszczone zarówno wydruki jak i konstrukcje.
W związku z tym, odnowiono wszystkie tablice, zaktualizowano mapy o 3 nowe stacje oraz przebieg ścieżek rowerowych, a po drugiej stronie pojawiły się nowe zdjęcia promujące atrakcji gminy, warte odwiedzenia rowerem.
*wydatki dotyczą realizacji projektu „Podniesienie standardów życia poprzez poprawę jakości przestrzeni publicznej, w tym terenów zieleni, Gminy Grodzisk Mazowiecki - Etap II”
15 kwietnia podpisano umowę na nasadzenia zieleni miejskiej w ramach projektu: „Podniesienie standardów życia poprzez poprawę jakości przestrzeni publicznej, w tym terenów zieleni, gminy Grodzisk Mazowiecki – Etap II”. Wykonawcą jest firma Pio Drewsmol. Efektem podpisanej umowy jest nasadzenie 50 sztuk drzew przyulicznych. Wykonawca w okresie 24 miesięcy będzie wykonywał niezbędne zabiegi pielęgnacyjno-konserwacyjne zapewniające prawidłowy rozwój posadzonego materiału roślinnego.
Nasadzenia miały miejsce m.in. przy ulicy Spokojnej, Orzeszkowej, Królewskiej czy Traugutta.
Na mapie przybliżono lokalizacje nasadzeń.
Zagospodarowanie terenu przy ul. Armii Krajowej
2 drzewa,
270 krzewów,
200 bylin
Zazielenienie Placu Zygmunta
3 drzewa
280 krzewów
Nasadzenia roślin na skwerze przy ul. Traugutta
15 drzew
143 krzewy
400 bylin
Nasadzenia drzew na ul. Akacjowej
67 drzew
150 krzewów
Nasadzenia zieleni przy parkingu hali widowiskowo- sportowej
143 krzewy
Ogrody deszczowe na parkingu przy placu Zygmunta
647 bylin
Nasadzenia zieleni miejskiej w ramach projektu: „Podniesienie standardów życia poprzez poprawę jakości przestrzeni publicznej, w tym terenów zieleni, gminy Grodzisk Mazowiecki – Etap II
51 drzew
50 krzewów
Zwiększenie bioróżnorodności oraz zmniejszenie wyspy ciepła w centrum miasta poprzez zagospodarowanie zielenią działek gminnych w Grodzisku Mazowieckim
5 drzew
447 krzewów
2.223 byliny
Zwiększenie bioróżnorodności oraz zmniejszenie wyspy ciepła w centrum miasta poprzez zagospodarowanie zielenią donic miejskich na placu Króla Zygmunta Starego oraz ul. Obrońców Getta w Grodzisku Mazowieckim
3 drzewa
1.042 krzewy
1.127 bylin
Umowa ZP.272.34.1.2022
3 drzewa
95 krzewów
Umowa ZP.272.34.2.2022
137 krzewów
542 byliny
Plac Wolności (w ramach rewitalizacji)
5 drzew
1.926 krzewów
16.302 byliny
Umowa BR/KP/25/1380/2022
1.112 krzewów
489 bylin
Umowa ZP.2600.11.2022
1.042 krzewy
1.127 bylin
Nasadzenie 100 drzew przekazanych Gminie przez WKD:
ul. Nadarzyńska, Grodzisk Mazowiecki- działka wzdłuż torów WKD
ul. Marylskiego, Książenice
Opypy, działka sołecka, nasadzenia przy świetlicy wiejskiej
Marynin, działka sołecka, nasadzenia przy świetlicy wiejskiej
Chrzanów Mały, działka sołecka
Park Stawy Walczewskiego, Grodzisk Mazowiecki
ul. Bł. Kard. S. Wyszyńskiego, Grodzisk Mazowiecki
ul. 3 Maja, Grodzisk Mazowiecki
Park przy ul. Jaśminowej, Grodzisk
W 2022 r gmina posadziła 254 szt. drzew. Dzięki tej akcji w mieście powstała aleja dużych drzew przy parkingu na ul. Kościuszki, zostaną posadzone drzewa przy parkingu na ul. Spółdzielczej przy targowisku, na placu zabaw przy ul. Okrężnej, przy ul. Traugutta, ul. Bartniaka, ul. Orzeszkowej oraz ul. Królewskiej.
Szpaler drzew posadzonych na Placu Króla Zygmunta Starego stworzył izolacyjną ściana zieleni osłaniająca nasz historyczny plac. Posadzone lipy wykazują wysokie właściwości fitoremediacyjne ( metoda oczyszczanie środowiska wykorzystująca zdolności roślin). Mają ponad 6 m wysokości, a będą osiągały nawet 25 m wysokości. Następnie wykonano nasadzenia zieleni niskiej tak, aby to miejsce kojarzyło nam się z pięknie ukwieconym placem.
Nowa zieleń pojawiła się również na skwerze przy ul. Armii Krajowej, tworząc z nawierzchnią przepuszczalną dla wody oraz elementami małej architektury miejsce przyjazne dla środowiska i dla człowieka.
Nasadzenia odbywają się w ramach projektu pn. „Podniesienie standardów życia poprzez poprawę jakości przestrzeni publicznej, w tym terenów zieleni, gminy Grodzisk Mazowiecki – Etap II”. Wykonawca w ramach umowy będzie wykonywał pielęgnację posadzonej zieleni w okresie 24 miesięcy
Wartość umowy: 126.900,00 zł brutto (85 % dofinansowana ze środków unijnych).
W 2022 r. na zlecenie gminy, Zakład Gospodarki Komunalnej obsadził kwietników sezonowych, donic kwiatowych (stworzył kompozycje ozdobnych kwiatów), a także zrealizował całoroczną pielęgnację. Zostało obsadzone:
430 m2 kwietników,
227 donic.
Kwiaty zostały nasadzane w trzech obsadach. Wymiana roślin zapewniła piękne kwitnące kompozycje przez cały rok. Posadzono 33.000 szt sadzonek roślin ozdobnych.
Nowa przestrzeń rekreacyjna na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki została otwarta we wsi Makówka przy ul. Chmielnej 22. „Piknikowo” to nowy, proekologiczny plac zabaw z innowacyjnymi rozwiązaniami oraz bezpieczną nawierzchnią z wiórek drewnianych
W roku 500-lecia udało się poprawić estetykę wielu miejsc w Grodzisku i to nie tylko dzięki dużym inwestycjom miejskim, ale dzięki dobrej współpracy z właścicielami kamienic w centrum.
Często się zdarza, że jeden budynek ma wielu właścicieli, którym ciężko się porozumieć co do podziału kosztów za ewentualne przeprowadzenie remontu. W trudnych sytuacjach można liczyć na pomoc gminy w zorganizowaniu spotkania współwłaścicieli, przeprowadzeniu negocjacji lub przygotowaniu wizualizacji pokazującej propozycje kolorystyki elewacji i rozmieszczenia szyldów na całym budynku. Warto też pamiętać, że za wykonanie nowej elewacji, właściciele zostaną zwolnieni z podatku od nieruchomości na 2 kolejne lata.
Dzięki tego typu współpracy, kilka kamienic na Pl. Zygmunta Starego i Pl. Wolności oraz bloki przy ul. Kościuszki zostały odnowione.
Pl. Zygmunta 5 - BYŁO
Pl. Zygmunta 5 - JEST
Narożnik kamienicy na ul. Bałtyckiej - BYŁO
Narożnik kamienicy na ul. Bałtyckiej - JEST
Sztuka zdobienia miasta muralami zagościła w Grodzisku Mazowieckim w 2014 r. i została bardzo dobrze przyjęta przez jego mieszkańców. Dzięki barwnym kompozycjom poprawia się estetyka przestrzeni publicznych, a zniszczone elewacje budynków zyskują nowe oblicze.
W celu poprawy estetyki przestrzeni miejskich, gmina każdego roku na zniszczonych i często upstrzonych reklamami ścianach, zleca wykonanie murali. W tym roku w mieście przybyło ich aż 5 oraz jeden zrealizowany przez Grodziską Spółdzielnię Mieszkaniową na ul. Kościuszki 6.
W tym roku gmina współpracowała z artystami z całej Polski – Nowego Sącza, Olsztyna i Koszalina. Największy mural, przy ulicy Sienkiewicza, powstał z okazji jubileuszu 500-lecia i jest hołdem dla mieszkańców – tych obecnych i tych, którzy tworzyli miasto przez ostatnie pięć wieków. Jego autorem jest artysta „Mgr Mors”, który w proces tworzenia muralu zaangażował mieszkańców. Na kwietniowych warsztatach w Mediatece zebrał 500 odcisków dłoni od 500 Grodziszczan. Stworzył z nich obrazy, które na muralu są niesione przez bociany.
Na deptaku powstał mural nawiązujący do twórczości Józefa Chełmońskiego – współczesna wersja obrazu „Bociany” o nazwie „Drony” autorstwa artysty o pseudonimie „Cukin”. Nową elewację, stylizowaną na XIX wiek, zyskały ściany kamienicy na rogu ul. Bałtyckiej i Pl. Zygmunta. Na muralu znajdziemy trójwymiarowe imitacje okien i balkonów, z których wyglądają postacie ubrane w stroje z okresu secesji.
Ta sama grupa artystyczna z firmy „Wypisz Wymaluj” wykonała również najdłuższy mural w Grodzisku – na ogrodzeniu stadionu przy ul. Sportowej – mural o długości prawie 80 m o tematyce sportowej.
Inne ogrodzenie – przy ul. Chrzanowskiej również zyskało nowy wizerunek. Dzięki lokalnym, grodziskim graficiarzom, betonowy płot pokryty został zielonym pnączem, na tle którego możemy dojrzeć drobne ptaki.
W tym roku gmina przeprowadziła również renowację „Ulicznej Galerii Obrazów”.
Nowe wersje obrazów Józefa Chełmońskiego są wykonane w formie podświetlanych kasetonów. Wewnątrz kasetonów zastosowano oszczędne, ledowe oświetlenie. Taka technologia pozwala dostrzec wiele szczegółów niewidocznych przy obserwacji obrazów w dzień. Dodatkowo obrazy doświetlają deptak, co jest ważne w tym okresie roku, kiedy doskwierają nam długie jesienno-zimowe wieczory.
Obrazy wydrukowane są na specjalnym materiale naciągniętym w ramie w taki sposób, że łatwo będzie można wymieniać wydruki. Dzięki temu „Galeria Uliczna” będzie mogła służyć prezentacji dzieł różnych artystów.
W celu promocji gminy oraz ubogacenia ronda w miejscowości Książenice powstała instalacja artystyczna przedstawiająca fortepian.
Jest o związane, z historią Książenic i ich właścicieli - rodu Marylskich. Fryderyk Chopin przyjaźnił się z synem Państwa Marylskich i był gościem w ich posiadłości. Stąd pomysł, aby na rondzie znalazł się fortepian. W nocy jest podświetlony, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo na rondzie – poprawia jego widoczność.
W budynku Hali widowiskowo- sportowej powstała „Grodziska Palmiarnia”.
Jest to miejsce, które powstało dzięki mieszkańcom a przede wszystkim dla nich. W palmiarni pojawiło się mnóstwo roślin, które zostały przekazane przez mieszkańców powiatu na rzecz stworzenia zielonej przestrzeni w nowej hali widowiskowo- sportowej. We wnętrzach rosną m.in. Anturium „Jungle” dorastające do 1,2 m, palmę Szorstkowiec Fortunego o wysokości 3,5 m, palmę Adonidia Merrilli o wys. 3 m, Strelizja Nicolain o wielkości 2 m.
Akcja przekazywania „zielonej cegiełki” do grodziskiej palmiarni cieszyła się dużym powodzeniem. Mieszkańcy chętnie przekazywali zdrowe i dorodne rośliny. To dzięki zaangażowaniu mieszkańców oszklona część hali ma charakter tropikalny. Rośliny posadzone są w gigantycznych donicach a wraz z kawiarnianymi stolikami tworzą miejsce odpoczynku przy nowo powstającej ściance wspinaczkowej.
Z okazji dnia ziemi Ratusz zlecił umiejscowienie wiklinowych rzeźb w przestrzeni miejskiej. To dwumetrowe formy wyplecione z wikliny przypominające postacie ludzkie zapisane w historii naszego miasta:
Leonid Teliga (polski żeglarz pochodzący z Grodziska Mazowieckiego, który samotnie opłyną świat) - rzeźba na skrzyżowaniu ul. 3 Maja i ul. Teligi;
dziewczyna z willi Foksal o imieniu Zosia - w pobliżu tężni,
Maria Konopnicka - w pobliżu skrzyżowania ul. 3 Maja z ul. L. Okulickiego;
Eliza Orzeszkowa - na rondzie ul. 3 Maja z ul. E Orzeszkowej;
Matka polka z gromadką dzieci - w Parku hr. Skarbka.
Autorem rzeźb jest Pan Wojciech Świątkowski. Wiklinowe rzeźby wykonane są z wierzb w różnych odmianach.
Gmina planuje wykonać rewitalizację nieruchomości komunalnych położonych przy ul. Harcerskiej. W pierwszej kolejności opracowany zostanie projekt remontu budynku przy ul. Harcerskiej 8 i uporządkowany zostanie teren za budynkiem przy ul. Harcerskiej 3.