Biblioteka w zmieniającym się świecie
Konferencja ekspercka pn. "Biblioteka w zmieniającym się świecie" zorganizowana została dnia 9 maja 2022 r. w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek i jubileuszu 500-lecia uzyskania przez Grodzisk Mazowiecki praw miejskich.
W konferencji wzięły udział delegacje bibliotekarzy z Litwy (Szawle) oraz bibliotekarze z Polski.
Podczas konferencji prelegenci przedstawili różny punkt widzenia zmian zachodzących w bibliotekach.
Plener malarski
W dniach 5-11 czerwca 2022 r. odbył się plener malarski. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Publiczne Ognisko Plastyczne im. Jana Skotnickiego w Grodzisku Mazowieckim "Grodzisk-Giżycko".
Zaproszeni artyści:
Kama Fundichely
Artystka wizualna, maluje, animuje swoje obrazy, tworzy wizualizacje z grupą artystyczną Kolor Kolektyw, mieszka w Warszawie.
Marzena Kurnatowska-Wiśniewska
Autorka obrazów (akwarele, oleje), grafik rysunków i ilustracji, artystka zajmuje się też ceramiką i wyrobami rękodzielniczymi.
Janina Knap
Na co dzień grafik zajmujący się projektowaniem graficznym książek, podręczników szkolnych, gazet, akcydensów, reklam, logotypów. Ilustratorka podręczników szkolnych dla dzieci, bajek, ilustrator 2D ilustracji specjalistycznych.
Poza tym fotograf, zajmujący się fotografią zarówno komercyjną (sprzedaż fotografii w bankach zdjęć takich jak Shutterstock, Fotolia, realizacja sesji na zamówienie), jak i artystyczną (udział w różnych projektach i plenerach fotograficznych, dwie nagrody za zdjęcia o tematyce postindustrialnej). Od 8 lat współorganizator pleneru malarskiego w Supraślu.
Roma Waszak
Malarka, nauczycielka, instruktorka w Giżyckim Centrum Kultury, gdzie prowadzi zajęcia plastyczne. Pracowała jako plastyk, grafik, dekorator, projektant, nauczyciel i wykładowca. Od pięciu lat prowadzi Pracownię Skiroławki w Piłakach Małych (Gmina Budry) k. Giżycka, gdzie zajmuje się malarstwem, tkaniną artystyczną, rękodziełem, a także prowadzi liczne warsztaty.
500-lecie Miasta
12 czerwca 2022 r. odbyła się parada historyczna, zorganizowana w związku z obchodzonym 500-leciem Miasta. Tego dnia, miejsce miał przemarsz gmin partnerskich i zaprzyjaźnionych trasą od Centrum Kultury, deptakiem do Dworca. Udział w wydarzeniu wzięli przedstawiciele następujących miast partnerskich:
Weiz,
Carros,
Szawle,
Radziwiliszki,
Giżycko.
sesja plenerowa Rady Miasta
Uroczysta sesja plenerowa Rady Miasta odbyła się 22 lipca 2022 r. na Placu Wolności.
Tego dnia, dokładnie 500 lat temu król Zygmunt Stary nadał wsi Grodzisko prawa miejskie. Od tego czasu miasto Grodzisk budowało swą nową historię, aż po 1928 r., gdy stało się Grodziskiem Mazowieckim.
W sesji, oprócz władz miasta, radnych gminnych i powiatowych, wzięło udział kilkuset gości i oczywiście spora liczba mieszkańców. Wręczono odznaczenia i wyróżnienia. Obecny również był honorowy obywatel GM z Weiz, Klaus Feichtinger.
otwarcie Hali widowisko-Sportowej
10 września 2022 r., z okazji 500-lecia nadania praw miejskich Grodziskowi Mazowieckiemu, odbyło się uroczyste otwarcie "Hali Widowisko-Sportowej".
Swoją obecnością wydarzenie uświetniło wiele znanych postaci ze świata sportu i kultury. Imprezę poprowadzili Katarzyna Pakosińska oraz Michał Milowicz.
Udział w wydarzeniu wzięli przedstawiciele następujących miast partnerskich:
Port-Sur-Saone,
Weiz,
Aywaille,
Giżycko,
Szawle,
Radziwiliszki.
Forum Polsko-Austriackie
W dniach 7 – 8 października 2022 r. odbyło się II Polsko- Austriackie Forum Samorządowe.
Zorganizowane było przez Zarząd Główny Towarzystwa Polsko – Austriackiego przy współpracy z władzami samorządowymi Grodziska Mazowieckiego, z burmistrzem – Grzegorzem Józefem Benedykcińskim.
Wzięli w nim udział przedstawiciele samorządów partnerskich z Polski i Austrii, polskich samorządów oraz liczna grupa przedstawicieli regionalnych oddziałów Towarzystwa Polsko-Austriackiego z całej Polski, łącznie ponad 100 osób. Uczestnikami Forum była także młodzież z Zespołu Szkół nr 1 oraz z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych nr 2 w Grodzisku Mazowieckim. Weiz reprezentowane było poprzez byłego burmistrza, Helmuta Kienreicha oraz Franza Kerna.
W 2022 r. Lokalna Grupa Działania realizowała 2 projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3. "Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
3K - KOMPETENCJE KREATYWNOŚĆ KOBIECOŚĆ
Realizowany we współpracy z działającym na terenie powiatu grodziskiego LGD "Zielone Sąsiedztwo" partnerem z Województwa Łódzkiego - LGD "Kraina Rawki".
Celem projektu była aktywizacja mieszkańców obszaru LSR i wzmocnienie kapitału społecznego do 2023 r.
W projekcie brało udział 20 kobiet z terenu działania LGD, z czego cztery były mieszkankami Gminy Grodzisk Mazowiecki.
Projekt współpracy realizował zadania dotyczące aktywizacji i integracji kobiet współtworzących zintegrowaną społeczność lokalną poprzez:
przeszkolenie kobiet z obszarów wiejskich i małych miast w zakresie aktywności społecznej i kompetencji koniecznych do zmiany, wchodzenia lub powrotu na rynek pracy,
podniesienie kompetencji społecznych i gospodarczych kobiet,
wspieranie rozwoju osobistego.
Dzięki współpracy z sołtysem, Panią Anną Klisowską z Gminy Grodzisk Mazowiecki, w świetlicy w Szczęsnym dnia 30 i 31 sierpnia 2022 r. odbyły się zajęcia warsztatowe z wizażu i walki ze stresem metodą TRE.
Panie uczestniczyły w spotkaniach z dietetyczką i w warsztatach kulinarnych oraz szkoleniach on-linowych. Prezentowały potrawy kuchnię wegetariańska podczas festynu pn."Dzień Szarlotki" w Żabiej Woli.
Zwieńczeniem projektu było dwudniowe szkolenie wyjazdowe z zajęciami ze stylistką oraz z zakresu rozwoju osobistego.
BUDOWA MARKI LOKALNEJ JAKO WIZYTÓWKI PRODUKTÓW I USŁUG TRADYCYJNYCH
Projekt ten realizowany był przez dwie sąsiadujące LGD z terenu Województwa Mazowieckiego:
Stowarzyszenie "Między Wisłą a Kampinosem" - lider projektu oraz
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Ziemia Chełmońskiego".
Celem było wykorzystanie różnorodności dziedzictwa obszarów LSR jako impulsu rozwojowego pozwalającego na budowanie i rozwój marki lokalnej oraz wzmacniania kapitału ludzkiego poprzez udostępnienie centrum aktywizacji społeczności oraz organizację różnorodnych wydarzeń i działań promocyjnych.
W ramach projektu zorganizowany został:
KONKURS FOTOGRAFICZNY "ZIEMIA CHEŁMOŃSKIEGO W OBIEKTYWIE"
Przedmiotem konkursu były prace fotograficzne oraz krótkie wiersze/hasła promujące zasoby Ziemi Chełmońskiego. Celem konkursu była promocja zasobów przyrodniczych kulturowych i historycznych obszaru Ziemi Chełmońskiego oraz aktywizacja i integracja mieszkańców z gmin objętych działaniem LGD. Do konkursu zgłosiły się 2 uczestniczki z Gminy Grodzisk Mazowiecki. Najciekawsze prace zostały nagrodzone oraz umieszczone w wydanym kalendarzu na rok 2023.
JARMARK ŚWIĄTECZNY W CZOSNOWIE
Wraz z partnerskim Stowarzyszeniem "Między Wisłą a Kampinosem" LGD "Ziemia Chełmońskiego" uczestniczyła w Jarmarku Świątecznym. Towarzyszyły im KGW Mokosianki oraz KGW Gole, a także rękodzielnicy z obszaru LGD. Podczas Jarmarku Odbyły się warsztaty rękodzielnicze, animacje i degustacje lokalnych produktów tradycyjnych.
WARSZTATY ŚWIĄTECZNE
Zorganizowane zostały warsztaty świąteczne (pieczenie i dekorowanie pierników, przygotowanie świątecznych pierogów) oraz warsztaty rękodzielnicze, które przeprowadzone zostały przez Koło Gospodyń Wiejskich Odranka w Świetlicy Wiejskiej w Opypach.
SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM NA ZIEMI CHEŁMOŃSKIEGO
Podczas spotkania odbyły się m.in: świąteczne warsztaty, animacje dla dzieci oraz inne atrakcje tj. fotobudka, stoiska kół gospodyń wiejskich (m. in. Koło Gospodyń Wiejskich Odranka) i rękodzielników z terenu Ziemi Chełmońskiego, degustacja świątecznych produktów lokalnych oraz co najważniejsze, spotkanie z mikołajem.
LGD "Ziemia Chełmońskiego" zrealizowała również projekt dofinansowany ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.
REAKTYWACJA INICJATYW OBYWATELSKICH NA ZIEMI CHEŁMOŃSKIEGO
Celem projektu było wzmocnienie potencjału i aktywności min. 20 organizacji i inicjatyw obywatelskich oraz utworzenie przestrzeni do działalności obywatelskiej i społecznej mieszkańców z obszaru objętego zadaniem poprzez realizację działań edukacyjnych i doradczych.
W Gminie Grodzisk odbyło się spotkanie w ramach projektu dla Kół Gospodyń Wiejskich w Świetlicy Wiejskiej w Opypach. W projekcie wzięły udział 23 organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, kluby sportowe), a także członkowie grup nieformalnych i osoby fizyczne zainteresowane podejmowaniem aktywności obywatelskiej.
W ramach projektu zrealizowano:
7 spotkań o tematyce dotyczącej m.in. finansowania działań organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, rejestracji i prowadzenia kół gospodyń wiejskich, zasad sprzedaży bezpośredniej produktów własnych przez KGW, angażowania mieszkańców do działania,
60 godzin konsultacji z doradcami w zakresie księgowości i finansów, zagadnień prawnych oraz zarządzania organizacją i projektami,
powstały 3 filmy edukacyjne promujących różne formy aktywności społecznej mieszkańców.
Uczestnictwo w lokalnych imprezach
LGD uczestniczyło w lokalnych imprezach gminnych mi. in. w Książenicach podczas Dożynek Powiatowo Gminnych.
KONSULTACJE SPOŁECZNE
Lokalna Grupa Działania "Ziemia Chełmońskiego" przygotowując się do nowego okresu programowania przeprowadziła Konsultacje Społeczne prowadzone w celu przygotowania Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027.
W każdej z członkowskich gmin odbyły się spotkania konsultacyjne podczas których m.in. dokonano analizy mocnych i słabych stron, potencjału, potrzeb, kierunków rozwoju obszaru LGD "Ziemia Chełmońskiego" oraz wydatkowania środków w kolejnych latach. Spotkanie w Gminie Grodzisk Mazowiecki odbyło się we wrześniu w Dworku Adama Chełmońskiego w Adamowiźnie.