do roku 2021
do roku 2021
Działo się...
W roku 2022 Grodzisk Mazowiecki obchodził jubileusz 500-lecia uzyskania praw miejskich. W związku z tym okres ten znacząco różni się od innych lat pod względem liczby i charakteru imprez organizowanych przez Ośrodek Kultury, a co za tym idzie poniesionych kosztów i uzyskanych wpływów. Ośrodek Kultury zrealizował znacznie więcej imprez i wydarzeń niż w analogicznym okresie w latach poprzednich. Większość z nich miała charakter otwarty i nieodpłatny dla publiczności.
Od 12.02.2021 r. do kwietnia 2022 r. Mediateka – nowoczesny obiekt administrowany przez Ośrodek Kultur, prowadził działalność jako Punkt Szczepień Populacyjnych Szpitala Zachodniego. Kilkunastu pracowników Ośrodka Kultury współtworzyło ten punkt (prace przy adaptacji obiektu do nowej roli), a potem pracowało jako niemedyczna obsługa punktu szczepień (dezynfekcja, sprzątanie, informacja, rejestracja, pomoc przy wypełnianiu ankiet itp.).
Od początku pandemii wyznaczeni pracownicy Ośrodka Kultury stanowili personel obsługujący specjalnie utworzoną linię telefoniczną dla osób chcących uzyskać informacje na temat szczepień oraz na potrzeby zapisów. Linia ta funkcjonowała przez całe pierwsze półrocze 2022 r., a stanowiska telefoniczne usytuowane były w galerii na dworcu PKP.
W działalności merytorycznej Ośrodka Kultury, w pierwszym kwartale 2022 r., aż do złagodzenia ograniczeń wynikających z pandemii przeważała forma online. Środki, które Ośrodek Kultury pozyskał z funduszy unijnych w wysokości ponad 600 tys. zł. w ramach programu „Z kulturą w e-świat” umożliwiły zakup niezbędnego sprzętu na potrzeby realizowania transmisji online oraz nagrywania i publikowania w sieci filmów zawiązanych z działalnością kulturalną Ośrodka. Powstało w sumie ponad 200 filmów, które w całości były zrealizowane przez pracowników Ośrodka Kultury.
Od marca 2022 r. zniesione zostały prawie wszystkie ograniczenia związane z pandemią, dzięki czemu możliwe było wznowienie w warunkach stacjonarnych działalności statutowej Ośrodka Kultury. Bez przeszkód funkcjonowały cykle takie jak Strefa Aktywnego Seniora, Program Świetlic Wiejskich, Kino dla seniora, program koncertów „Gdzie są gwiazdy z tamtych lat”, czy cykl koncertów „Koncertowa Mediateka” oraz „Klasyka w Parku”.
Większość wydarzeń i imprez zrealizowanych przez Ośrodek Kultury w 2022 r. związana była z jubileuszem 500–lecia Grodziska Mazowieckiego. Charakter tych wydarzeń, ich skala oraz stopień zaangażowania pracowników Ośrodka Kultury w to historyczne wydarzenie są bezprecedensowe w perspektywie co najmniej ostatnich 15 lat, czyli od powstania nowego Centrum Kultury.
Aktualnie baza Ośrodka Kultury Gminy Grodzisk Mazowiecki przedstawia się następująco:
Centrum Kultury,
Kino (3D, 4K, Dolby Digital),
Studyjne „Kino Wolność“ na 40 miejsc („Strefa wolna od reklam i popcornu“),
Mediateka,
Gazeta Bogoria,
Radio Bogoria,
17 świetlic gminnych - opieka merytoryczna,
Willa Niespodzianka,
Przestrzeń Kulturze Przyjazna PKP,
Galeria Młodych „Radogoszcz”,
Dworek Adama Chełmońskiego w Adamowiźnie.
GRODZISK MAZOWIECKI SOLIDARYZUJE SIĘ Z UKRAINĄ
Wraz z przybyciem do miasta i gminy Grodzisk Mazowiecki uchodźców wojennych z Ukrainy, Ośrodek Kultury czynnie uczestniczył w specjalnym gminnym programie pomocowym. Korzystając m. in. z pomocy Pani Anny Zagórskiej, Ukrainki, z którą Ośrodek Kultury współpracuje na polu różnych działań kulturalnych od kilku już lat, obsługiwany był specjalny, telefoniczny punkt informacyjny w języku ukraińskim. Powstał również specjalny pakiet imprez i zajęć tematycznych odbywających się w Centrum Kultury, Mediatece oraz w świetlicach wiejskich, dostępnych nieodpłatnie dla przybyłych do Grodziska ukraińskich dzieci.
W Mediatece prowadzone były następujące działania:
spotkanie otwarte dla uchodźców 7 marca 2022 r. (obsługa techniczna całości wydarzenia),
pomoc przy organizowaniu stoisk informacyjnych (wydział Oświaty, UM, Urząd Pracy, OSiR, Ośrodek Kultury),
informacja o zajęciach dostępnych w ramach Ośrodka Kultury,
obsługa dystrybucji bezpłatnych biletów komunikacji miejskiej,
wydawanie biletów imiennych wg list,
koordynacja informacji - współpraca z UM, wyjaśnianie braków, kontakt z osobami oczekującymi,
raportowanie dzienne ilości rozdanych biletów,
punkt informacyjny dla uchodźców (ulotki, pomoc interesantom).
Wydarzenia związane z obchodami 500-lecia Grodziska Mazowieckiego
TYDZIEŃ SŁUŻB MUNDUROWYCH
01.05-08.05.2022 r.
Obchody 500-lecia miasta rozpoczął Tydzień Służby Mundurowych. Jego program miał charakter piknikowy i obfitował w różnego rodzaju atrakcje dla całych rodzin – pokazy, animacje, koncerty, prelekcje, imprezy plenerowe. Najciekawsza z punktu widzenia młodych mieszkańców miasta, była możliwość obejrzenia z bliska specjalistycznego sprzętu – wozów strażackich i policyjnych oraz specjalistycznego drona Straży Miejskiej, a także możliwość zrobienia sobie zdjęcia z przedstawicielem ulubionych służb mundurowych. Podczas tego tygodnia obchodziliśmy Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja, Święto Straży Pożarnej (4.05), Dzień Straży Miejskiej (5.05), Dzień Policji (6.05), Dzień Ratownictwa Medycznego (7.05).
8 maja odbył się Festiwal Mundurowych Orkiestr Dętych, podczas którego wystąpiło 7 znakomitych orkiestr z całej Polski: Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza, Orkiestra Reprezentacyjna Policji, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Kask, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tłuszcza, Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Grodziska Maz. pod dyrekcją Tomasza Kirszlinga. Równolegle podczas tego tygodnia w Parku Skarbków obozowali harcerze.
TYDZIEŃ WIELKICH GRODZISZCZAN
30.05-05.06.2022 r.
Tydzień Wielkich Grodziszczan trwał od 30 maja do 5 czerwca i rozpoczął się finisażem wystawy prac Szczepana Brozycha, pochodzących ze zbiorów mieszkańców. Odbył się również plener malarski poświęcony Józefowi Chełmońskiemu (31.05), symultany szachowe (1.06) oraz Międzynarodowy Turniej Szachowy upamiętniające Mieczysława Najdorfa (24-25.06), wystawa grafik oraz rozmowa poświęcona Tadeuszowi Łapińskiemu (2.06), koncert „Poznaj naszego patrona” poświęcony Tadeuszowi Bairdowi, w wykonaniu uczniów i pedagogów PSM I st. im. Tadeusza Bairda w Grodzisku Maz. (3.06), przedstawienie poświęcone Leonidzie Telidze przygotowane przez uczniów i pedagogów SP nr 5 (4.06) oraz koncert poświęcony Feliksowi Dzierżanowskiemu w wykonaniu PSM I st. w Grodzisku Maz. (5.06).
TYDZIEŃ KOLEI
06.06-12.06.2022 r.
Kolejny tydzień (6-12.06) był Tygodniem Kolei. Z tej okazji od maja do września mieszkańcy korzystali z atrakcyjnej formy zwiedzania najciekawszych zakątków gminy podróżując kolejką turystyczną. Odbyło się również oficjalne otwarcie kolejowej makiety wielkoformatowej (4.06). Można było obejrzeć dwie wystawy związane z koleją: Magia pary, magia ruchu oraz wystawę jubileuszową z okazji 95-lecia EKD/WKD.
12 czerwca odbyła się parada 500-lecia oraz jarmark produktów regionalnych. W przeddzień parady platforma 500-lecia kursowała po wsiach gminy.
TYDZIEŃ GRODZISKA - UZDROWISKA
13.09-19.09.2022 r.
Z okazji Tygodnia Grodziska - Uzdrowiska odbył się na Stawach Goliana recital fortepianowy Przemysława Lechowskiego „Chopin na wodzie” (17.06) oraz pokaz laserów. 18 czerwca na Stawach Walczewskiego odbyły się Wianki, a podczas nich warsztaty plastyczne dla dzieci, pokaz tańca, koncert Grodziskiej Orkiestry Rozrywkowej, koncert swingowego zespołu Grzeczni Chłopcy oraz koncert Jazz Bandu Młynarski-Masecki, a na koniec fire show. W tygodniu tym nastąpiło uroczyste otwarcie tężni (19.06) w Parku Skarbków. Towarzyszył temu wydarzeniu koncert zespołu Ferajna Jastrzębskiego, kawiarenka wiedeńska, fotobudka ze strojami z XIX w, pokaz gimnastyczny w stylu retro, gry i zabawy parkowe, pokaz cyklistów, zabytkowe auta, warsztaty biżuteryjne, pokaz iluzjonisty oraz koncert operetkowy.
TYDZIEŃ WIELOKULTUROWY
20.06-26.06.2022 r.
Przez cały tydzień odbywały się liczne spotkania, spacery, koncerty, degustacje, kolacja szabasowa i wystawy. Kulminacja miała miejsce przy ul. Harcerskiej, której fragment Ośrodek Kultury zaaranżował tak, aby przypominał uliczki dawnego, żydowskiego zakątka miasta.
Zobaczcie to jeszcze raz!
inne wydarzenia
14 maja w kilku różnych lokalizacjach świętowano Europejską Noc Muzeów. W ramach wydarzenia odbył się wiosenny spacer szlakiem zabytków, sesja fotograficzna „Wkomponuj się w obraz”, zwiedzanie Izby Tradycji EKD/WKD, prezentacja taboru kolejowego, pokaz filmu z muzyką na żywo „Cwaniak/Shkurnyk” (1929) oraz spektakl w świetle UV teatru tańca Dyemotion „Cykl życia”.
22 maja obchodzono Dzień Grodziskich Firm, a 29 maja Grodziski Dzień Dziecka, podczas którego dzieci korzystały z wesołego dmuchanego miasteczka, obejrzały pokaz magii w wykonaniu Pana Buźki, obywały się zabawy taneczne i warsztaty plastyczne, a kluby sportowe zapraszały na sportowe rozgrywki.
Ośrodek Kultury uczestniczył również w otwarciu Placu Wolności po przeprowadzonej rewitalizacji. Poza sprawami technicznymi, czyli nagłośnieniem i oprawą muzyczną, świetlica w Szczęsnem zadbała o odpowiednią scenografię.
22 lipca odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej.
11 listopada obchodzono Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji odbył się w Mediatece Rodzinny Szachowy Turniej Niepodległości, warsztaty z harcerzami z Hufca ZHP „Zrób kotylion” oraz rodzinne warsztaty plastyczne. Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Tomasza Kirszlinga dała koncert polskich przebojów. Mieszkańcy mogli wziąć udział w grze miejskiej „Mundur w służbie Rzeczpospolitej” oraz foto-sesji w stylu retro. Na Placu Króla Zygmunta Starego zgromadzili się mieszkańcy, aby wziąć udział w akcji „Niepodległa do hymnu”, odbyły się uroczystości pod Pomnikiem Wolności. W kinie odbył się pokaz filmu „Mój Grodzisk – opowieść z ożywionych fotografii”.
Równolegle z jubileuszowymi wydarzeniami i uroczystościami Ośrodek Kultury służył pomocą w zakresie obsługi technicznej (scena, nagłośnienie, oświetlenie itp.) innym podmiotom – jednostkom, organizacjom pozarządowym, instytucjom, lokalnym firmom itp. prowadząc bieżącą działalność. Odbywały się seanse kinowe, spektakle teatralne dla dzieci i dorosłych, w miesiącach wakacyjnych przed Centrum Kultury powróciły Food Trucki oraz kino na leżakach w Parku Skarbków.
Zobaczcie to jeszcze raz!
festiwale
8 Grodziskie Spotkania Wielokulturowe. Sploty. Nasi sąsiedzi,
Dwudniowy Festiwal Nauki i Pasji, a w nim liczne projekcje, prezentacje i wystawy naukowe oraz podróżnicze, występy artystyczne,
Grodziski Dzień Młodzieży,
III Festiwal Kultury Żydowskiej,
8. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Folkowej Folk Fest,
Festiwal Mięty Pole.
wydarzenia plenerowe
Piknik z okazji nadania imienia Marii Michalak parkowi w Łąkach,
Dzień Matki w Parku Skarbków,
Grodziski Dzień Dziecka w Parku Skarbków,
Dzień Dziecka w Książenicach,
Zielony Grodzisk – happening ekologiczny w Parku Skarbków,
Klasyka w Parku - coniedzielne koncerty w Parku Skarbków (w okresie lipiec-sierpień),
Wianki na Stawach Walczewskiego,
Piknik w Izdebnie Kościelnym,
Otwarcie placu zabawa w Makówce,
Otwarcie nowego obiektu Straży Pożarnej przy ul. Żwirki i Wigury,
Otwarcie szkoły w Szczęsnym,
100-lecie GKS Pogoń,
Kino na leżakach w Parku Skarbków,
20-lecie świetlicy w Zabłotni,
Piknik na zakończenie wakacji w Parku Skarbków,
Dożynki w Książenicach,
10-lecie parafii Świętej Matki Teresy z Kalkuty w Adamowiźnie,
Piknik integracyjny WTZ Malwa w Adamowiźnie,
Piknik historyczny w Łąkach,
„Biegam, bo lubię” w Książenicach,
Plenerowy Sylwester na Placu 500-lecia przy Centrum Kultury.
18.06.2022 r.
Coroczna impreza odbywająca się na Stawach Walczewskiego; plecenie wianków, warsztaty plastyczne, pokazy taneczne, koncerty i teatr ognia.
koncerty we wnętrzach
Koncert Andrzeja Cierniewskiego z zespołem w Parafii Przemienienia Pańskiego w Łąkach,
Koncert kolęd w wykonaniu Grodziskiej Orkiestry Rozrywkowej,
Koncert Sławka Uniatowskiego,
Koncert Bum Bum Orkestar,
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy,
Koncert chóru Bogorya w Kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Grodzisku Mazowieckim,
Koncert pasyjny w wykonaniu zespołu Mazowsze w kościele Miłosierdzia w Grodzisku Mazowieckim,
Koncert z okazji Światowego Dnia Seniora,
Koncert zespołu Stare Dobre Małżeństwo,
Koncert zespołu Old Breakout,
Koncerty z okazji Grodziskiego Jubileuszowego Sejmiku Muzycznego,
Wieczór pieśni patriotycznych,
Koncert „The king of swing”,
Wieczór kolędowy,
Cykl koncertów „Gdzie są gwiazdy z tamtych lat”,
Koncert laureatów ogólnopolskiego konkursu muzycznego „Nagraj z nami płytę” – II edycja w Centrum Kultury.
niedzielne teatrzyki dla dzieci
W 2022 r. odbyło się 12 niedzielnych teatrzyków dla dzieci. Łączna frekwencja to 4.500 widzów.
spektakle dla dorosłych
„Żona do adopcji”,
„La Bombe”,
„Małżeński Rajd Dakar”,
Spektakl Teatru Capitol „Alibi”,
„Tylko śmiech nas ocali” występ kabaretowy Igora Kwiatkowskiego,
Kabaret Hrabi i Czesław Jakubiec,
Kabaret Moralnego Niepokoju,
Spektakl Teatru Capitol „Bożyszcze kobiet”,
„Zemsta nietoperza” operetka w III aktach,
„Trzy dekady śmiechu” Katarzyna Pakosińska i Grupa Mocarta.
Zimowe i letnie zajęcia dla dzieci
Zarówno podczas ferii zimowych jak i wakacji, przez 2 tygodnie w Centrum Kultury odbywały się bezpłatne zajęcia dla dzieci z gminy Grodzisk Mazowiecki, w których wzięło udział łącznie ok. 260 dzieci.
Zespoły działające przy ośrodku kultury
W pierwszym kwartale 2022 r. działalność zespołów funkcjonujących przy Ośrodku Kultury, w dużej mierze opierała się na formie działalności online. Tam gdzie to było możliwe próby odbywały się zdalnie za pośrednictwem internetu. Po zniesieniu obostrzeń, czyli na przełomie marca i kwietnia przywrócone zostały zajęcia stacjonarne.
Zespoły:
CHÓRY: BOGORYA, CANTATA, VIVA LA MUSICA, FERMATA. Nowością w tej dziedzinie jest powstały w 2022 r. i działający pod patronatem Ośrodka Kultury CHÓR BIAŁY pod kierownictwem Anny Zagórskiej, Ukrainki mieszkającej w naszym mieście od 2014 r. W sumie na terenie naszej gminy działa 11 chórów. Każdego roku chóry spotykają się na wspólnym „Grodziskim Kolędowaniu”. W 2022 r. w miejsce tego wydarzenia zorganizowany został młodzieżowy konkurs kolęd online,
Szkoła musicalowa „Animato”,
Szkoła Tańca towarzyskiego „Jeremi”,
Studio tańca nowoczesnego „MW”,
Grodziska Orkiestra Rozrywkowa, Młodzieżowa Orkiestra Dęta i Mała Akademia Orkiestrowa. Zespoły te działają pod pieczą Tomasza Kirszlinga i doświadczonych instruktorów,
Tamburmajorki ćwiczące pod pieczą Doroty Lach-Antczak.
ŚRODKI ZEWNĘTRZNE POZYSKANE PRZEZ OŚRODEK KULTURY
W 2022 r. złożono 20 wniosków o dofinansowanie z różnych źródeł – NCK, Muzeum Historii Polski, Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, Biura Programu Niepodległa, Stowarzyszenia ŻIH w Polsce, Fundacji Batorego, Erasmus+, Urzędu Marszałkowskiego oraz MKiDN.
Ośrodek otrzymał dofinansowanie na 5 projektów na łączną sumę ponad 202.000 zł., kolejne 5 projektów jest w trakcie oceny.
W czerwcu 2022 r. Ośrodek Kultury Gminy Grodzisk Mazowiecki zakończył realizację projektu pn. „Grodzisk Mazowiecki łączy pokolenia i likwiduje bariery”. Dokonano rozliczenia końcowego kwoty dofinansowania unijnego w wysokości 152.400 zł. Projekt został objęty wsparciem z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020 w ramach wdrażanego przez Narodowe Centrum Kultury programu Konwersja Cyfrowa Domów Kultury. Przedsięwzięcie zostało skontrolowane przez Najwyższą Izbę Kontroli, która nie stwierdziła nieprawidłowości.
365
Liczba dni, w których mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego i okolic mogli odwiedzać kino mieszczące się w naszym Ośrodku Kultury
ponad 70 tys.
Liczba osób, które odwiedziły kino w
2022 r.
1 649
Liczba sensów filmowych w 2022 r.
Zmianie nie uległy preferencje grodziskich widzów i wzorem ubiegłych lat najliczniej gromadzili się na filmach z gatunku science fiction oraz animacjach dla najmłodszych.
Na podium frekwencyjnym uplasowały się zatem filmy:
„Minionki: Wejście Gru” z wynikiem 5.896 widzów,
„Sing 2” z wynikiem 3.379 widzów,
„Avatar: Istota wody” z liczbą widzów 2.566.
Na kolejnych miejscach wśród najchętniej oglądanych filmów w 2022 r. w Kinie CK znalazły się również takie tytuły jak:
„Sonic 2: Szybki jak błyskawica”,
„Listy do M. 5”,
„Top Gun: Maverick”,
„Kogel Mogel 4”.
Poza produkcjami filmowymi, widzowie mogli brać udział w licznych imprezach kulturalnych odbywających się w sali widowiskowo – kinowej, takich jak: koncerty, spektakle teatralne, kabarety, transmisje na żywo z Metropolitan Opera i teatrzyki dla dzieci.
Sala widowiskowo-kinowa była również wynajmowana na poranne lekcje w kinie dla dzieci i młodzieży. W 2022 r. odbyło się 20 takich wynajmów.
W 2022 r. kameralne Kino Wolność z salą na 40 osób, bez reklam i przekąsek mogło pierwszy raz od swojego powstania w pełni rozwinąć skrzydła i funkcjonować przez okrągły rok. Po zawirowaniach związanych z pandemią COVID-19, widzowie z Grodziska i okolic mogli oglądać tam wyjątkowe, niekomercyjne produkcje. W repertuarze Kina Wolność pojawiło się całe mnóstwo seansów filmów niszowych, dokumentalnych, arthousowych, nagradzanych na wielu festiwalach filmowych oraz nominowanych do największych nagród filmowych.
Liczba osób, które odwiedziły kino w 2022 r. - 3.228.
Od kwietnia 2022 r. Mediateka prowadziła ożywioną działalność stacjonarną. Powróciły zajęcia dla seniorów i młodzieży, odbywały się spotkania, wystawy, warsztaty, gry miejskie, targi, kiermasze i koncerty. Obiekt ten służył również bardzo często jako zaplecze dla organizowanych w Parku Skarbków imprez (garderoby, catering itp.). To również tutaj przygotowane zostały odciski rąk do powstającego Muralu 500 – lecia. Mediateka przyjęła pod swój dach ponad 200 uczestników I Międzynarodowego Turnieju Szachowego im. Mieczysława Najdorfa. To tu powstawały zdjęcia do filmu zrealizowanego przez Fundację Koncept Kultura „Mój Grodzisk – opowieści z ożywionych fotografii”, filmu który za pomocą animowanych archiwalnych fotografii pokazuje historię Grodziska Mazowieckiego. W studio muzycznym nad repertuarem zespołu „JakaTaka” pracowała młodzież ze szkoły nr 3, odbywały się tam również regularne zajęcia wokalne i instrumentalne. Poza tym Mediateka, to już tradycyjnie miejsce zarezerwowane dla potrzeb Grodziskiego Dnia Młodzieży organizowanego przez Ośrodek Kultury wraz z Młodzieżową Grupą Konsultacyjną.
Mediateka, to również miejsce, w którym rodzą się autorskie inicjatywy. Kolejna edycja walentynkowej akcji „Serce na dłoni”. Happening odbył się 14.02. Uczestnicy - SAS, WTZ Malwa Plus, Zespół Szkół Specjalnych oraz zwykli obywatele wyszli w miasto rozdając serca spotkanym osobom - w sklepach i na ulicy. Przedsięwzięcie przygotowywane było od grudnia 2021 r. – akcja została nagłośniana w mediach społecznościowych, jej uczestnicy spotykali się, by wspólnie tworzyć serca, szyjąc je i ozdabiając według własnego pomysłu. W efekcie powstało około 3 tys. serc, które powędrowały do napotkanych osób. Efektem tych działań była I nagroda w plebiscycie „Perły Mazowsza” w kategorii Wydarzenia Społeczne.
Kolejnym autorskim projektem pracowników Ośrodka Kultury był projekt „Postpandemic Katharsis”. Pandemia wywarła ogromny wpływ na ludzi. Środowiska wykluczone, słabiej radzące sobie z codziennymi sprawami, zmagające się z niepełnosprawnością miały potrzebę wyrażenia swoich odczuć i emocji, szukały pocieszenia, zauważenia i zrozumienia. Dla uczestniczących w projekcie najprostszą, komfortową i czytelną formą była realizacja tych odczuć na scenie. Głównym celem projektu „Postpandemic – Katharsis” jest integracja, animacja, rozbudzanie kreatywności i aktywacja twórcza uczestników projektu. Projekt trwał 9 miesięcy, a finał tego wydarzenia odbył się 21 czerwca 2022r. W wydarzeniu udział wzięły: Warsztaty Terapii Zajęciowej Malwa (WTZ- dorośli z niepełnosprawnościami), Zespół Szkół Specjalnych nr 3 im. Hipolita Szczerkowskiego w Grodzisku Mazowieckim (dzieci ze specjalnymi potrzebami), Strefa Aktywnego Seniora SAS oraz Dziewczęcy Chór Bogorya. Projekt „Postpandemic Katharsis” został nominowany do nagrody „Żurawie Powiatu Grodziskiego”.
wydarzenia kulturalne
Klub filmowy dla osób z niepełnosprawnością wzroku „Słowem widziane” z audiodeskrypcją
Klub filmowy „Słowem widziane” działa od 2019 r., dzięki współpracy Ośrodka Kultury Gminy Grodzisk Mazowiecki ze Stowarzyszeniami „04-O” z Grodziska Mazowieckiego oraz Stowarzyszeniem „DeFacto” z Płocka. Celem comiesięcznych spotkań jest zapewnienie osobom z dysfunkcją wzroku dostępu do filmów, a przez to podniesienie poziomu kompetencji artystycznych i twórczych oraz kształtowanie poczucia, że kultura jest nieodzownym elementem rozwoju osobistego i społecznego.
W roku 2022 zostały wyświetlonych 10 filmów z audiodeskrypcją. Odbyła się również projekcja operetki „Księżniczka czardasza”. Wprowadzenie do pokazu wygłosi gość specjalny, Rafał Domagała z Teatru Wielkiego w Łodzi.
Każdy pokaz organizowany w ramach spotkań Klubu Filmowego Słowem Widziane rozpoczyna się wstępem przybliżającym treść filmu, a zakończony jest dyskusją.
Wystawy
Od kwietnia 2022 r. (po przerwie spowodowanej pandemią) prezentowane były w Mediatece wystawy sztuki, zarówno artystów jaki i amatorów z regionu Grodziska, ale także z Polski oraz zagranicy. Prezentowana była fotografia, rzeźba, malarstwo olejne, malarstwo na jedwabiu, prace malarskie dzieci, archiwalne zdjęcia Grodziska, ikony:
„Ptaki naszych okolic” - wystawa fotografii Jacka Wierzejskiego,
„Zbiorowy portret rodzin II Rzeczpospolitej” wystawa plenerowa,
„Szczepan Brozych: Grodziski Canaletto” - wystawa malarstwa,
„Aleksiej Kapcikow - Magia Pary, Magia Ruchu” - wystawa malarstwa,
„Z wiejskiego podwórka na ściany salonów. Grodziskie koguty drugoklasistów” - wystawa prac plastycznych powstałych podczas warsztatów uczniów klasy 2B Szkoły Podstawowej nr 5 z artystką Hanną Gancarczyk”,
„Tropiki" - wystawa malarstwa na jedwabiu Tomasza Sadleja,
„Tchnienie" - wystawa rzeźb Igi Bobrowicz,
"Grodzisk Mazowiecki w obiektywie Stefana Deptuszewskiego" - wystawa zdjęć Stefana Deptuszewskiego z archiwum CK,
„Historia muzyki bigbitowej” - wystawa towarzysząca Grodziskiemu Jubileuszowemu Sejmikowi Muzycznemu,
„Moje Sacrum / Profanum - wystawa malarstwa i ikon Sebastiana Szczepańskiego,
„Santo Infinity” - wystawa malarstwa Krzysztofa Dudzińskiego.
Koncerty
Od marca wrócił do Mediateka cykl niedzielnych koncertów Koncertowa Mediateka. W każdą niedzielę o godz. 16.00 odbywają się bezpłatne koncerty dla mieszkańców gminy Grodzisk Mazowiecki.
W 2022 r. były również organizowane dodatkowe koncerty:
Koncert jazzowy pamięci Marka Cabanowskiego „Komeda song book”,
Koncert bluesowy zespołu Nocna zmiana bluesa,
Koncert jazzowy zespołu Obywatel Jaz „Bolewski Tubis grają Ciechowskiego”,
Koncert bluesowy International Blues Night, Jan Błędowskie & Joey Tenuto,
Koncert zespołu JakaTaka z Zespołu Szkół Specjalnych im. H. Szczerkowskiego w Grodzisku Mazowieckim,
Koncert chóru Bogorya,
Koncert muzyki tradycyjnej „Kapela Napięcie”,
Międzynarodowy Dzień Muzyki – happening muzyczny polegający na nauce i wspólnym, wykonaniu tematu muzycznego z filmu o Jamesie Bondzie na instrumenty dęte, gitary, instrumenty perkusyjne i instrumenty klawiszowe,
Koncert Władysława Komendarka z okazji Grodziskiego Jubileuszowego Sejmiku Muzycznego,
„Jacek Makowski – piosenki dwudziestolecia międzywojennego”,
Wieczór kolędowy z Anią Asińską i Marcinem Mazurem dla Seniorów.
Spotkania, wykłady, konferencje, zjazdy, targi
Grodziska Konferencja Chorób Sercowo-Naczyniowych organizowana przez Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Szpital Zachodni im. Św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim oraz Uczelnię Łazarskiego,
Zjazd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczej Straży pożarnej RP. Uczestniczyli w nim delegaci wszystkich Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu grodziskiego,
Spotkanie wielkanocne z sołtysami, radnymi, dyrektorami szkół i przedszkoli, duchowieństwem oraz strażakami,
Spotkanie wielkanocne z przedstawicielami biznesu oraz organizacji pozarządowych,
Spotkanie wielkanocne dla samotnych,
Spotkanie edukacyjne dla lekarzy (7.05),
„Nie tylko Starsi Panowie” – o współpracy Jerzego Wasowskiego z Jeremim Przyborą opowiadali Monika i Grzegorz Wasowscy,
Wykład edukacyjny „Aromaterapia – poznaj moc olejków eterycznych”,
Konferencja inaugurująca projekt pn. „Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim”,
Targi Pracy organizowane przez Państwowy Urząd Pracy,
Dwudniowe Targi Sztuki i książki,
II Samorządowe Forum Polsko-Austriackie,
Spotkanie warsztatowe w ramach prac nad Strategią rozwoju obszaru otoczenia Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Mediateka jest również miejsce wielu spotkań organizowanych przez Urząd Miasta. Odbywają się tu spotkania przedstawicieli Urzędu Miasta z pracownikami, mieszkańcami, przedsiębiorcami, sołtysami, pracownikami oświaty, OSIR’u, szpitala, gośćmi oraz delegacjami, zarówno krajowymi jaki i zagranicznymi. W Mediatece odbywają się również przetargi organizowane przez Urząd Miasta.
Cykliczne warsztaty
W Mediatece odbywają się cykliczne warsztaty skierowane do szerokiej grupy odbiorców: dzieci, młodzieży i dorosłych:
warsztaty wokalne (dzieci, młodzież, dorośli),
warsztaty instrumentalne (dzieci, młodzież),
warsztaty z szydełkowania (młodzież, dorośli),
warsztaty decoupage (młodzież, dorośli),
zajęcia teatralne (młodzież, dorośli),
zajęcia szachowe (dzieci, młodzież),
zajęcia akrobatyczne (dzieci, młodzież),
zajęcia taneczne (dzieci, młodzież),
próby chóru Cantata (dorośli),
próby chóru białego (dorośli),
próby tamurmajorek (dzieci, młodzież).
W salach Mediateka, od poniedziałku do piątku odbywają się również regularne zajęcia prowadzone w ramach Strefy Aktywnego Seniora.
Święta i uroczystości
Rodzinne warsztaty wiosenne z okazji pierwszego dnia wiosny,
kiermasz wielkanocny,
30-lecie gazety Bogoria,
Jubileusz Par – Złote Gody,
Bal klas 8 Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Szarych Szeregów,
Bal klas 8 Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Leona Teligi,
Zakończenie roku szkolnego dla klas 8 Szkoły Podstawowej nr.1 im. Henryka Sienkiewicza,
Zakończenie kadencji Młodzieżowej Grupy Konsultacyjnej,
Uroczyste otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego w Grodzisku Mazowieckim, które jest oddziałem Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia im. Prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie,
Premiera książki o grodziskim Klubie Sportowym Pogoń z okazji 100-lecia istnienia klubu,
Dzień Misia Pluszowego – rodzinne warsztaty plastyczne,
Spotkanie bożonarodzeniowe dla rodzin zastępczych,
Mikołajkowe warsztaty plastyczne,
Uroczyste przyznanie stypendiów sportowych,
Spotkanie bożonarodzeniowe pracowników Urzędu Miasta,
Wigilijne spotkanie pracowników Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim i ich rodzin,
Kiermasz bożonarodzeniowy organizowany w Hali widowiskowo-sportowej,
Spotkanie bożonarodzeniowe Starostwa Powiatu grodziskiego,
Spotkanie bożonarodzeniowe Klubu Tenisa Stołowego Bogoria,
Spotkanie bożonarodzeniowe UKS Budo,
Wigilia dla samotnych.
Lato z Mediateką
W wakacje Mediateka zorganizowała cykl 26 bezpłatnych, otwartych letnich zajęć. W każdy wtorek, środę i czwartek, przez cały lipiec i sierpień w godz. 16.00-18.00 instruktorzy proponowali dzieciom, młodzieży i dorosłym ciekawy sposób spędzania czasu wolnego. Odbywały się warsztaty plastyczne, rękodzielnicze, gry podwórkowe, planszówki, Open mike - mikrofon dla każdego, balonowe cuda – nauka skręcania balonów, zumba, koncerty grup wokalnych Dagmary Jaworskiej.
Wakacje w Mediatece
Podczas jednego tygodnia w lipcu (18-22.07) i jednego tygodnia w sierpniu (22-26.08) Mediateka zorganizowała bezpłatne zajęcia dla dzieci w wieku 6-12 lat z terenu gminy Grodzisk Mazowiecki. W każdym tygodniu 60 dzieci (4 grupy po 15 osób) uczestniczyło w zajęciach prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorach. Dzieci brały udział w zajęciach sportowych, zajęciach kreatywne, zabawach i grach planszowe oraz zajęciach zumby. Łącznie w akcji „Wakacje w Mediatece” wzięło udział 120 dzieci.
Sala muzyczna
W sali prób w 2022 r. odbywały się: warsztaty wokalne i instrumentalne, próby zespołów profesjonalnych (Ferajna Jastrzębskiego, Bikiniarze) i amatorskich (Axon, Omega Fraktale) oraz próby Zespołu JakaTaka ze Szkoły Specjalnej im. Hipolita Szczerkowskiego. Ze studia nagrań korzystała młodzież, dorośli mieszkańcy oraz seniorzy.
W 2022 r. regularne zajęcia SAS kontynuowane były przez cały rok z wyjątkiem wakacji i świąt. Od stycznia kontynuowane były zajęcia semestru zimowego SAS 2021/2022. W semestrze zimowym było 81 grup zajęć i 4 grupy otwarte.
Odbywały się następujące zajęcia:
Gimnastyka rehabilitacyjna 20 grup (9 w Grodzisku + 11 w świetlicach),
Trening kręgosłupa 2 grupy,
Ćwiczenia wzmacniające 6 grup (3 w Grodzisku + 3 w świetlicach),
Ćwiczenia z piłkami 1 grupa,
Ćwiczenia rozciągające 2 grupy,
Ćwiczenia odmładzające 3 grupy,
Joga 3 grupy,
Pilates 3 grupy,
Taichi 3 grupy,
Nordic walking 3 grupy,
Język angielski 6 grup,
Język francuski 2 grupy,
Język niemiecki 3 grupy,
Trening pamięci 5 grup,
Komputery 4 grupy,
Taniec terapeutyczny 4 grupy,
Taniec towarzyski 2 grupy,
Taniec latino 2 grupy,
Ceramika 2 grupy,
Malarstwo 2 grupy,
Rękodzieło 3 grupy (1 w Grodzisku + 2 w świetlicach),
Robótki ręczne 1 grupa,
Tworzywa plastyczne 2 grupy,
Teatr 1 grupa,
Gry planszowe – spotkania otwarte,
Pogaduchy – spotkania otwarte,
Zespół wokalny HopSAS.
W styczniu 2022 r. na Facebooku Strefy Aktywnego Seniora zaprezentowana została wystawa online prac plastycznych uczestników X edycji SAS.
14 lutego 2022 r. miał miejsce happening miejski „Serce na dłoni”.
23 marca 2022 r. odbył się sfinansowany i prowadzony przez ORANGE kurs obsługi smartfona dla seniorów. Wzięło w nim udział ponad 20 uczestników grodziskiego SAS. Słuchacze bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat samego szkolenia oraz sposobu jego prowadzenia: „Dzięki udziałowi w kursie postawiliśmy kolejny krok w kierunku cyfryzacji osób starszych”.
26 marca 2022 r. Grupa Teatralna Strefy Aktywnego Seniora zaprezentowała przedstawienie pt. "Dialog na narodzenie Chrystusa" - anonimowy utwór z 1651 r. w adaptacji i reżyserii Joanny Cichoń.
Projekt SAS, happening "Serce na dłoni" zwycięzcą VI edycji Konkursu Perły Mazowsza. Gmina Grodzisk Mazowiecki pierwszy raz startując w tym konkursie otrzymała Perłę Kultury 2021.
30 marca 2022 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarczynie odbyła się uroczysta gala podczas, której laureatom zostały wręczone statuetki.
W marcu i na początku kwietnia zorganizowano spacery po centrum Grodziska Mazowieckiego dla gości z Ukrainy. Podczas spacerów informowano gdzie należy załatwiać różne sprawy, jakie są możliwości dojazdu do Warszawy oraz pokazywano najpiękniejsze zakątki miasta.
W dniach 15 i 20 czerwca 2022 r. Teatr SAS dwukrotnie zagrał sztukę pt. “Arszenik i stare koronki” w reżyserii Joanny Cichoń, tym razem na przedstawieniach gościnnych w ośrodkach kultury w Podkowie Leśnej i Błoniu. Przedstawienie spotkało się z dużym zainteresowaniem widzów i zostało sowicie nagrodzone oklaskami.
22 czerwca 2022 r. w sali widowiskowej Centrum Kultury odbył się Finał XI Strefy Aktywnego Seniora. W pierwszej części spektaklu zaprezentowały się następujące grupy:
taniec latino (kier. Anna Asińska),
taichi (kier. Ewa Błaszkowska),
zespół wokalny HopSAS (kier. Dagmara Jaworska),
pilates (kier. Ewa Drapińska),
taniec terapeutyczny (kier. Żaneta Ryszawa).
W drugiej części finału widzowie obejrzeli spektakl pt. “Post-pandemic-katharsis” (koncepcja całości i opieka artystyczna Małgorzata Nocny, reżyseria Katarzyna Bargiełowska), prezentujący emocje związane z pandemią, zamknięciem, brakiem kontaktu i samotnością, na które byliśmy skazani.
1 lipca została opublikowana w postaci albumu na Facebooku Strefy Aktywnego Seniora wystawa prac plastycznych uczestników XI edycji SAS.
W lipcu i w sierpniu 2022 r. odbywała się akcja pt. LATO SENIORA, w ramach której w Parku Skarbków prowadzone były zajęcia plenerowe w następujących dyscyplinach: gimnastyka rehabilitacyjna, gimnastyka orientalna, nordic walking, pilates, taichi, taniec latino, taniec terapeutyczny.
16 września w Dworku Adama Chełmońskiego w Adamowiźnie odbył się kolejny już PIKNIK INTEGRACYJNY dla seniorów i WTZ Malwa Plus. To doskonała okazja do lepszego poznania. Były rozmowy, tańce, gry i dobre jedzenie. W odczuciu uczestników wszystko z się zintegrowało: ludzie, przyroda oraz pogoda.
26 września 2022 r. rozpoczął się kolejny semestr zajęć stacjonarnych. Były one prowadzone w Centrum Kultury, w Mediatece, w Pawilonie Kultury oraz w plenerze. Na zajęcia zapisało się 526 uczestników.
Zorganizowane zostało 89 grup zamkniętych i 4 otwarte:
Gimnastyka rehabilitacyjna 23 grupy (10 w Grodzisku + 13 w świetlicach),
Ćwiczenia wzmacniające 3 grupy (2 w Grodzisku + 2 w świetlicach),
Ćwiczenia z piłkami 1 grupa,
Ćwiczenia rozciągające 3 grupy,
Ćwiczenia odmładzające 3 grupy,
Joga 3 grupy,
Pilates 3 grupy,
Taichi 3 grupy,
Nordic walking 3 grupy,
Język angielski 6 grup,
Język francuski 1 grupa,
Język hiszpański 2 grupy,
Język niemiecki 3 grupy,
Trening pamięci 4 grupy,
Komputery 2 grupy,
Taniec terapeutyczny 4 grupy,
Taniec towarzyski 2 grupy,
Taniec latino 2 grupy,
Ceramika 2 grupy,
Malarstwo 2 grupy,
Rękodzieło 3 grupy (1 w Grodzisku + 2 w świetlicach),
Robótki ręczne 1 grupa,
Tworzywa plastyczne 2 grupy,
Teatr 1 grupa,
Gry planszowe – spotkania otwarte,
Pogaduchy – spotkania otwarte,
Zespół wokalny HopSAS,
Słowa muzyką malowane – integracyjny projekt literacko-muzyczny.
16 października odbyło się szkolenie w zakresie prawa konsumenckiego. Prawnicy z Fundacji LexCultura mówili też o najczęstszych oszustwach, których ofiarą są seniorzy. Podczas spotkania uczestnicy otrzymali dedykowany poradnik oraz dowiedzieli się m.in. czy da się unieważnić zakup produktów na pokazie, jak zachowują się nieuczciwe firmy windykacyjne lub co zrobić w wypadku otrzymania uszkodzonej przesyłki kurierskiej.
Podczas dnia otwartego na nowej Hali Widowiskowo-Sportowej w dniu 17 października zaprezentowano lekcje pokazowe SAS: taniec latino, pilates i taichi.
14 grudnia w Mediatece odbyło się spotkanie kolędowe, podczas którego Anna Asińska i Marcin Mazur wraz ze słuchaczami SAS śpiewali ulubione kolędy.
Zajęcia SAS zakończyły się 16 grudnia 2022 r.
17
Liczba świetlic w 2022 r.
ok. 1 500
Liczba osób, które skorzystały z zajęć w 2022 r.
320
Liczba dzieci, które skorzystały w wakacje z letnich zajęć w 2022 r.
Zajęcia dla dzieci i młodzieży:
wokalne i muzyczne (gitara, keyboard, perkusja, ukulele),
sportowe (judo, karate, akrobatyka, tenis stołowy),
teatralne,
plastyczne,
Lego i kodowanie na dywanie,
kreatywne (połączenie zabaw ruchowych z manualnymi i grami przestrzennymi i planszowymi).
Zajęcia dla dorosłych:
zumba,
fitness i ćwiczenia wzmacniające,
rękodzieło,
krawieckie,
gimnastyka relaksacyjna,
fitness i ćwiczenia wzmacniające
taniec (nowoczesny, latino)
Zajęcia dla mam z dziećmi:
pilates z bobasem czyli zajęcia ruchowe z maluchami,
poranki dla mam z dziećmi - spotkania mam podczas, których dzieci mogą się razem pobawić, a mamy spokojnie porozmawiać przy herbacie,
Klub mam z maluchami - spotkania tematyczne dla mam z małymi dziećmi podczas których korzystają z porad psychologa, wizażystki, stylistki, dietetyka jak również biorą udział w warsztatach artystycznych, a dzieci z zajęć senso-plastyki.
Wydarzenia zrealizowane w 2022 r.
Warsztaty szycia torebek filcowych,
Warsztaty koszyczków sznurkowych na szydełku,
Warsztaty szycia kur filcowych,
Warsztaty szycia zajączków filcowych,
Warsztaty swingowe,
Sportowa sobota dla kobiet z Julką i Ewą,
Teatrzyki dla dzieci,
Zajęcia zimowe dla dzieci,
Bale Karnawałowe,
Zajęcia dla dzieci z Ukrainy,
Lawendowo,
Warsztaty florystyczne,
Warsztaty filcowych kwiatków na mokro,
Kartonikowo,
Warsztaty budek lęgowych,
Warsztaty krawieckie,
Warsztaty kosmetyków naturalnych,
Dzień Dziecka dla dzieci ze szkoły w Szczęsnem, z postaciami ze znanych bajek,
Dzień Dziecka dla Żukowa i dla dzieci ze szkoły w Szczęsnem,
Twórczy Dziedziniec,
Występ grupy wokalnej w Mediatece,
Piknik Rodzinny w Szczęsnem,
Impreza na rozpoczęcie wakacji na Paprociowej Polanie i Kraśniczej Woli,
Zajęcia wakacyjne w świetlicach,
Kobiece inspiracji w stylu pin-up,
Dzień Misia Pluszowego,
Rodzinny Weekend Mikołajkowy,
Rodzinne kolędowanie z warsztatami świątecznymi.
Gazeta Bogoria niezmiennie cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców. Rozległa sieć dystrybucyjna pozwala trafić do niemal wszystkich mieszkańców naszej gminy. Warto tu zaznaczyć, że dystrybucja odbywa się wyłącznie własnymi siłami i środkami, co znacznie obniża jej koszt. Aktualne informacje dotyczące najistotniejszych spraw związanych z życiem gminy, wkładka reklamowa, czyli miejsce, w którym swoje produkty i usługi mogą reklamować lokalni przedsiębiorcy, ciekawe artykuły i wywiady – to wszystko sprawia, że Gazeta Bogoria jest zawsze oczekiwana i dobrze oceniana przez czytelników.
Podobnie jak w wielu obszarach życia gminnego, również na łamach Grodziskiego Pisma Społeczno-Kulturalnego „Bogoria” królowała tematyka związana z obchodami jubileuszu 500-lecie miasta. Bogactwo wydarzeń kulturalno-edukacyjnych związanych z jubileuszem w dużej mierze determinowało tematykę podejmowaną na łamach czasopisma. Obfitość imprez w połączeniu z realizacją kronikarskiej misji „Bogorii” zaowocowała rekordową w historii czasopisma objętością – numer czerwcowy wraz z dodatkiem partnersko-informacyjnym liczył 44 strony.
Jubileusze odnotowane na łamach gazety:
50-lecie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Tadeusza Bairda,
100-lecie Pogoni Grodzisk Mazowiecki,
75-lecie Publicznego Ogniska Plastycznego,
100-lecie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej,
75-lecie Koła Pszczelarzy,
95-lecie Kolei WKD,
125–lecie OSP w Grodzisku Mazowieckim.
Szczególnie istotny dla redakcji był jubileusz 30-lecia czasopisma „Bogoria”, które powstało w 1992 roku. Impreza okolicznościowa odbyła się 22 kwietnia, a więc w miesiącu, w którym ukazał się pierwszy numer pisma. Program pomieścił wystawę okolicznościową, panel dyskusyjny i koncert, a także część oficjalną, również odznaczającą się cechami osobnego spektaklu z uwagi na spersonalizowane podziękowania dla osób zasłużonych dla czasopisma „Bogoria”.
„Bogoria” jak zawsze starała się informować o bieżących wydarzeniach życia kulturalno-społecznego gminy, odnotowując istotne przedsięwzięcia, inwestycje i wydarzenia kulturalne. Nowością na łamach jest rubryka „Wieści z powiatu” w całości finansowana przez Starostwo Powiatowe.
Miesięcznik „Bogoria” jest również partnerem inicjatywy Stowarzyszenia Europa i My „Żurawie Powiatu Grodziskiego”.
W 2022 r. ukazało się 10 wydań czasopisma „Bogoria” każdorazowo w nakładzie 9 tys. egzemplarzy, z czego 8 numerów ukazało się w objętości 36 stron (wraz z dodatkiem partnerskim), 1 numer – 28 stron (wraz z dodatkiem) i 1 numer – 44 strony (wraz z dodatkiem).
Mimo z reguły maksymalnej objętości oraz jednego numeru powiększonego koszt druku zamknął się w kwocie 114.731,40 zł, co pozwoliło zaoszczędzić ok. 12 tys. zł wobec planowanych na ten cel 126.420 zł. Z uwagi na konieczność racjonalizacji kosztów od numeru grudniowego nieobecny jest informator kulturalno-sportowy w formie dodatku do czasopisma, natomiast wszystkie treści związane z programem imprez zostały zamieszczone na łamach. To rozwiązanie stosowane jest również w roku 2023.
W związku z jubileuszem 500-lecia Grodziska Mazowieckiego był to bardzo aktywny rok dla dziennikarzy i reporterów radia. Radio Bogoria przygotowywało relacje z prawie wszystkich wydarzeń organizowanych w ramach święta miasta. Rekordowo, bo aż 17 razy nadawaliśmy z naszego studia plenerowego.
Z okazji jubileuszu 500-lecia Radio Bogoria przygotowało i wyemitowało okolicznościowe spoty związane z historią i ważnymi wydarzeniami z życia miasta. W sumie przygotowano 8 różnych spotów.
W 2022 r. wykonany został kapitalny remont reżyserki studia emisyjnego. Od momentu przeniesienia radia z ulicy Kilińskiego do Centrum Kultury było to pierwsze tak duże przedsięwzięcie.
W związku z wybuchem wojny w Ukrainie i dużym napływem ludności ukraińskiej na Mazowsze – radio prezentowało od marca do końca czerwca 2022 r. 3 razy dziennie wiadomości lokalne w języku ukraińskim.
willa niespodzianka w 2022 r.
Kalendarium wydarzeń:
14-27 lutego – SPLOTY „Nasi sąsiedzi” – 8. Grodziskie Spotkania Wielokulturowe. W sumie 20 poszczególnych wydarzeń, w tym: koncerty, projekcje filmowe, spacery, wykłady, warsztaty, spotkania,
7-8 kwietnia – Wizyta studyjna w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Zwiedzanie wystawy stałej i czasowej, udział w warsztatach, rozmowy i wymiana doświadczeń z edukatorami, społecznikami, pracownikami urzędów i instytucji z mniejszych i większych miast, w których obecne są ślady społeczności żydowskiej,
3 maja – „Mundur w służbie Rzeczypospolitej” - plenerowa gra historyczna z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. W zmaganiach z historią wzięło udział 49 drużyn - łącznie ponad 170 osób,
12 maja – Gminny Konkurs Wiedzy o Grodzisku Maz. – przygotowanie we współpracy z Biblioteką Publiczną, przeprowadzenie eliminacji i rozgrywki finałowej z udziałem uczniów szkół grodziskich i seniorów (laureatów testu wiedzy o mieście),
14 maja – Europejska Noc Muzeów. Podczas tegorocznej edycji odbyły się: wiosenny spacer szlakiem zabytków, sesja fotograficzna „Wkomponuj się w obraz”, zwiedzanie Izby Tradycji EKD/WKD, prezentacja taboru kolejowego, pokaz filmu „Cwaniak/Shkurnyk” (1929) z muzyką na żywo, spektakl w świetle UV teatru tańca Dyemotion „Cykl Życia”,
18 maja – Dzień otwarty w Willi Radogoszcz w ramach wydarzenia „Dni otwarte w grodziskich dworach i dworkach” - koordynowanie wydarzenia z ramienia Ośrodka Kultury,
30 maja – finisaż wystawy prac Szczepana Brozycha ze zbiorów mieszkańców w ramach Tygodnia Wielkich Grodziszczan, wieczór wspomnień o artyście, koncert zespołu Trio do Kwartetu,
1 czerwca – prezentacja postaci Mieczysława Najdorfa w ramach Tygodnia Wielkich Grodziszczan (opowieść o szachiście),
2 czerwca – Spotkanie z Krzysztofem Wasilewskim, kuratorem wystaw Tadeusza Łapińskiego, w ramach Tygodnia Wielkich Grodziszczan, warsztaty linorytu dla uczniów szkół średnich z terenu gminy,
8 czerwca – Inauguracja wystawy jubileuszowej z okazji 95-lecia WKD oraz spacer śladami EKD/WKD w ramach Tygodnia Kolei, przygotowanie Dnia z Wukadką (współpraca z Działem Marketingu WKD, organizacja gry terenowej i koncertu Macieja Klocińskiego z zespołem, sesja retro),
12 czerwca - koordynacja i prowadzenie Parady 500-lecia,
20-27 czerwca - Tydzień Wielokulturowy. Podczas niego odbyły się wydarzenia:
żydowskie miasteczko „Sztetl Grodzisk”, gdzie odbywały się wystawy, retro sesje zdjęciowe, jarmark, koncerty i prelekcje,
spotkanie pt. „Dzieci Lutra”,
koncert muzyki romskiej w wykonaniu Teresy Mirgi i zespołu Kałe Bała,
spotkanie na temat historii grodziskich Żydów, w tym rodziny Szapiro,
koncert Symchy Kellera z zespołem,
uroczysta kolacja szabasowa celebrowana przez aktorów Teatru Żydowskiego i zakończona nastrojowym koncertem „Kinder Yorn – opowieści z żydowskiego miasteczka” w wykonaniu zespołu Sentino,
koncert Warsaw Klezmer Band,
mecz piłkarski upamiętniający Józefa Klotza,
koncert „Gdybym był bogaczem” wystąpił Zbigniew Macias,
koncert Bum Bum Orkestar,
spotkanie z Saulem Dreierem – perkusistą ocalałym z Holocaustu, założycielem Holocaust Survivor Band.
30 czerwca – otwarcie wystawy Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II RP, przygotowanej we współpracy z APW oddział w Grodzisku Maz.,
22 lipca – wieczorny spacer dla mieszkańców z okazji 500-lecia miasta, podpisywanie aktu lokacyjnego,
23 lipca – Organizacja Pikniku Historycznego związanym z powstaniem i rozwojem miasta (Park Skarbków),
21 sierpnia – otwarcie pl. Wolności (przygotowanie wystawy „Plac Wolności wczoraj i dziś”), prace w zakresie odtworzenie i ulokowania elementów historyzujących (zabytkowa pompa, kalendarium dziejów miasta, przebieg linii EKD/WKD, przygotowanie treści do tablic informacyjnych, renowacja kamienia pamiątkowego pochodzącego z Pomnika Wolności),
1 września – przygotowanie miejskich obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej,
16 września – Europejskie Dni Dziedzictwa „Ścieżki Wolności”, spotkanie działaczy opozycji demokratycznej połączone z promocją spacerownika historycznego i koncertem zespołu „Załoga Janka Kosa”,
17 września – EDD „Podróż do źródeł” VII Rodzinny Piknik Historyczny ü Nieopodal Gór Szwedzkich mieszkańcy mogli przenieść się do czasów Władysława Jagiełły, a to za sprawą przygotowanych atrakcji odnoszących się do historycznej kolebki miasta z okazji jubileuszu 500-lecia nadania praw miejskich. W programie były: turnieje rycerskie, pokazy oręża, pokazy mody i tańców średniowiecznych, stoiska dawnych rzemieślników, orszak króla Władysława Jagiełły, warsztaty, koncert zespołu Żmij, Teatr Ognia. W wydarzeniu wzięło udział około 800 osób,
18 września – EDD Koncert muzyki tradycyjnej w wykonaniu Kapeli „Napięcie”,
30 września – „Grodzisk Mazowiecki w obiektywie Stefana Deptuszewskiego”, wernisaż wystawy połączony z wieczorem wspomnień o artyście w 110 rocznicę urodzin,
9 października – Drzewa Pamięci, odsłonięcie tablic dedykowanych mieszkańcom miasta, Sprawiedliwym wśród Narodów Świata,
4 listopada – Start zajęć w ramach projektu „Konwersja cyfrowa domów Kultury”. W ramach oferty przygotowane zostały warsztaty: filmowe, fotograficzne, podcastowe, projektowania laserów oraz „Odkryj niewidoczne” - zajęcia z mikroskopem,
11 listopada – Rodzinna gra plenerowa „W służbie Rzeczypospolitej” z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości,
Listopad – praca nad wnioskami o dofinansowanie działań składanymi do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
Spacery i lekcje dla uczniów szkół grodziskich oraz oprowadzanie grup zorganizowanych.
W okresie od kwietnia do czerwca i od września do listopada odbyło się blisko 30 lekcji w terenie, spacerów historycznych, a także zwiedzanie miasta dla grup zorganizowanych z terenu gminy i regionu.
Wydawnictwa
Przy współpracy Urzędu Miejskiego wydane zostały następujące publikacje:
L. Zugaj, Aktywność gospodarcza Grodziska Mazowieckiego i okolic od połowy XIX wieku do dziś,
W. Starościak, Wizerunek piękna,
W kręgu ogniska – publikacja jubileuszowa Publicznego Ogniska Plastycznego,
Z. Zasada, Dzieje Straży Pożarnych Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki,
Ł. Nowacki, Pięć wieków Grodziska,
Kapliczki Gminy Grodzisk Mazowiecki,
Mapa legend i opowieści grodziskich.
Renowacje pomników
Koordynacja prac renowacyjnych zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym: Józefa Kobierskiego, Gieni Borowej, Jędrzeja Krysińskiego, mjr. Jana Górskiego, rodziny Walczewskich.
Grodziska młodzież chętnie angażuje się w lokalne działania tworząc Młodzieżową Grupę Konsultacyjną. MGK tworzy grupa młodzieży ze szkół grodziskich, która w wyniku demokratycznych wyborów odbywających się raz do roku reprezentuje i uwypukla potrzeby młodych mieszkańców naszej gminy oraz realizuje z pomocą władz miejskich i Ośrodka Kultury własne pomysły. Z ramienia Ośrodka Kultury działania MGK koordynuje Pani Aldona Józefowicz.
Wydarzenia zorganizowane przez Młodzieżową Grupę Konsultacyjną w 2022 r.:
warsztaty w ramach Galerii Młodych – zajęcia odbywały się przez cały rok, również w formie online (w pierwszym kwartale 2022 r.),
22 kwietnia – Młodzieżowy Maraton Filmowy w kinie Centrum Kultury,
23 kwietnia – Naukcon – Grodziski Dzień Młodzieży – Mediateka. Jest to flagowe wydarzenie organizowane przez MGK i Ośrodek Kultury. W jego ramach odbyły się wydarzenia:
Matura To Bzdura - spotkanie z twórcami kanału,
„Wyobraźnia, marzenia, rozwój” – spotkanie z Pawłem Kopijerem, autorem Trylogii Mitrys,
Historia Bez Cenzury - „Życie Edwarda Gierka” – prelekcja,
„1 z 20” – quiz historyczny – prowadzenie Michał Śliwiński,
Występ Młodzieżowej Grupy Wokalnej prowadzonej przez Dagmarę Jaworską,
Pokaz barmański napojów soft,
Ponadto: R 9D VR Rollercoaster, ruchomy jazdy VR, ruchomy lotu VR, refleksomierz, retro arcade, Timberman, stanowisko z długopisami 3D, Beat Saber, sesje wirtualnych podróży w kosmos - Solar System VR, Blender bike, Fotobudka, stoisko z przekąskami – The Park, Radio Bogoria – studio,
26 maja – „Pyram i Tyzbe” - spektakl w wykonaniu grupy teatralnej działającej w ramach Galerii Młodych. Spektakl odbył się w Mediatece,
2 sierpnia – Wakacyjna Gra Miejska z okazji 500-lecia miasta „Śladami Grodziska Mazowieckiego”. Wszystkie punkty gry zlokalizowane były na terenie Gminy Grodzisk Mazowiecki. Przy każdym z punktów czekało zadanie do rozwiązania. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Burmistrza Grodziska Mazowieckiego,
25 września – nabór do Młodzieżowej Grupy Konsultacyjnej,
27 października – spotkanie MGK z panią psycholog Patrycją Kochan,
30 października – Gra miejska Zombie Quest (vol.2) to fabularna kontynuacja wydarzeń z zeszłorocznej edycji. Gra dedykowana dla osób powyżej 15 roku życia, w przypadku osób młodszych niezbędna jest opieka osoby starszej,
9 listopada – Dzień z pasją – spotkanie z młodzieżą w Hali Widowiskowo-Sportowej,
11 listopada – Złożenie wieńca pod Pomnikiem Wolności,
11 grudnia – Udział Młodzieżowej Grupy Konsultacyjnej Grodziskich Mikołajkach W ramach wydarzenia MGK zorganizowała kiermasz oraz zbiórkę pieniężną, z której całkowity dochód został przeznaczony na podopiecznych SOZ Straży Zwierząt Powiatu Grodziskiego.
poczekaLnia pkp w 2022 r.
W dalszym ciągu miejsce to służy mieszkańcom jako punkt uzyskiwania różnego rodzaju informacji. Z racji swojego usytuowania obiekt pełni funkcję Centrum Informacji Turystycznej. Od kwietnia 2022 r. działania związane ze zwalczaniem skutków pandemii sukcesywnie uzupełniane były działaniami stricte kulturalnymi.
Obecnie PKP (skrót od: Przestrzeń Kulturze Przyjazna) zajmuje się: wyrabianiem karty mieszkańca, zapisem na szczepienia, sprzedażą biletów do grodziskiego kina, sprzedażą pamiątek z Grodziska Mazowieckiego, sprzedażą publikacji związanych z gminą.
Wydarzenia i działania kulturalne w 2022 r.:
Moja Pierwsza Wystawa: Realizm na kartce papieru - Katarzyna Skibińska,
Wystawa akwareli Włodzimierza Starościaka,
Promocja albumu Grodzisk Mazowiecki wizerunek piękna,
Wystawa wieńców dożynkowych,
Wystawa Dworce w stylu narodowym,
Wystawa Para zbliża odległości - Andrzej Paszke,
Wystawa Prac Katarzyny Kwareckiej,
Odbyło się 5 spotkań z historią na dworcu (raz w miesiącu), podczas których przybliżano historię Grodziska Mazowieckiego. Spotkania były streamingowane na żywo. Spotkania zorganizowano w ramach obchodów 500-lecia miasta,
Zrealizowano 3 spotkania Grodziskiego Klubu Podróżnika, podczas których zaproszeni goście opowiadali o miejscach, które odwiedzili.
dworek Adama Chełmońskiego w 2022 r.
Dworek Adama Chełmońskiego w Adamowiźnie jest stosunkowo nowym obiektem w strukturach Ośrodka Kultury. Pięknie zrewitalizowany przez gminę wzbogacił naszą bazę pod koniec 2020 r. Dworek wraz z przylegającym parkiem jest licznie odwiedzany przez mieszkańców i turystów szczególnie w miesiącach wiosenno-letnich, a pretekstem do odwiedzin poza walorami przyrodniczo-historycznymi jest bogata oferta, z co piątkowymi koncertami w plenerze na czele, inspirowanymi koncertami fortepianowymi w Żelazowej Woli.
Pomieszczenia dworku stanowią również zaplecze lokalowe pobliskiej szkoły podstawowej – odbywają się tam lekcje muzyki i plastyki.
Oferta „Dworku na Górce” łączy w sobie elementy etnografii, przyrody, malarstwa, rękodzieła, muzyki, historii, integracji i edukacji.
Warsztaty:
Wielkanocna Kuchnia Tradycyjna (marzec-kwiecień),
Malowanie Pisanek dla dzieci, dla dorosłych,
Pająk ze słomy,
Palma wielkanocna dla dzieci,
Palma wielkanocna dla dorosłych,
Wielkanocne wianki,
Makatka – warsztaty dla dorosłych,
Niedziela z kartami La.Rumi,
Warsztaty z projektowania wzoru,
Kilim Dziewiarski,
Warsztaty plecionkarskie – kwietnik,
Rodziny spacer przyrodniczo-ornitologiczny,
Warsztaty fotografii rodzinnej – z Fundacja Fort,
Warsztaty z wyplatania ze słomy i wikliny,
Warsztaty z wyplatania kabłącoka,
Warsztaty plecionkarskie – taca,
Wiklina dla początkujących,
Warsztat dla dzieci – zakładka do książki,
Warsztaty dla dorosłych – zakładka ze słomy,
Warsztaty – biżuteria ze słomy,
Warsztaty wyplatania - angielska taca z wikliny,
Warsztaty z wyplatania ozdób do włosów,
Warsztaty Domowy Peeling,
Warsztaty Śpiewu Naturalnego z Teresą Mirgą,
Spacery przyrodniczo-ornitologiczne,
Warsztaty z budowania karmnika dla ptaków,
Kalejdoskop możliwości – regularne warsztaty z grafiki i rysunku,
Warsztaty z robienia ozdób choinkowych ze słomy,
Warsztaty filmowe dla wolontariuszy, prowadzenie Jacek Goleniak.
Wystawy:
Wystawa prac Witolda Vargasa oraz Roberta Zycha,
Wystawa "Wzory" Laury Rumi,
Wystawa Anny Deynegi – wyplatanie ze słomy,
Wystawa fotografii "Rodzina na zdjęciu", Fundacja FORT,
Wystawa ikon Urszuli Żakowskiej,
Jesienne spotkania z górami – Bartek Leszczyna,
Wystawa malarska Władysława Ostrowskiego, w 80. Rocznicę śmierci artysty. Złożenie kwiatów na grobie malarza na grodziskim cmentarzu.
Spotkania:
Spotkanie z Witoldem Vargasem,
Spotkanie autorskie z Mariolą Pryzwan wokół książki „Dwie Anny”,
Z wizytą u braci Chełmońskich,
Wyślij Kartkę z Dworku,
Spotkania z rękodzielnikami, zielarką, perfumiarką,
Cykl Podgrodziskie Dwory i ich mieszkańcy, spotkania raz w miesiącu,
Spotkania z Fotografią Przyrodniczą – 4 spotkania,
Spotkanie z Wandą Wąsowską – Pierwszą Damą Polskiego Jeździectwa,
Spotkanie z Joanną Sosnowską – autorką książki Malarz. Józef Chełmoński.
Imprezy cykliczne:
Jare święto,
Konkurs plecionkarski,
Matko Zielno,
Dzień ptaków,
Piątkowe koncerty plenerowe.
Koncerty:
Kapela Pokrzyk,
Chmiel, Gramburg, Aftka, Gradziuk play KOMEDA,
Kompozycje Schumanna w wykonaniu Przemysława Lechowskiego,
Olga Avigail & Tango Attack – Yiddish Tango,
Nicponie,
Koncert Julii Grabskiej i Grzegorza Witkowskiego Romantyczne Pragnienie,
Chopin w Dworku – Przemysław Lechowski,
Romatyczne Duety – Justyna Służalec i Katarzyna Pielech,
Teresa Mirga i zespół Kałe Bała,
When Jazz Meets Cinema – Mateusz Gramburg i Monika Malczak,
Klasycznie i rozrywkowo – Dombrova Piano Duo,
Rodzinne Kolędowanie.
Przedstawienia dla dzieci:
Kukaj Kukawko,
Koncerty Gordonowskie dla dzieci,
Dzienniki z Afryki,
Księga muzyki i opowieści z Dalekiego Wschodu.
Pikniki integracyjne:
Stowarzyszenie MALWA PLUS,
Stowarzyszenie Osób Niedowidzących i Niewidomych,
Piknik rodzinny z kocykiem i koszykiem.
Konkursy:
plastyczno-literacki,
ekologiczny – wykonaj budkę Lęgową,
malarski.
Gry terenowe:
Jare święto – Wierzenia Dawnych Słowian,
Poznaj Bohatera ze swojej książki,
Powstanie ’44 – Dołącz do zgrupowania Gąbka-Osa,
Ukryta Historia Wielkich Grodiszczan – wspólnie z Fundacją Sofijka,
Mini Gra – Ptasie Odgłosy.
Kiermasze:
Wikliny,
Książek,
Rękodzielniczy,
Targ Sztuki Malarskiej.
Projekty:
Projekt „Tradycja na nowo pleciona” uzyskał dofinansowanie w kwocie 36.000 zł z programu EtnoPolska 2022 ze środków Narodowego Centrum Kultury (drugi raz z rzędu). W ramach projektu w Adamowiźnie odbył się konkurs plecionkarski. W 2022 r. tematem konkursu były „Owady”. Wiklinowe rzeźby wzbogacą przestrzeń parku. Ponadto w ramach projektu zrealizowano: bezpłatne warsztaty plecionkarskie dla dzieci i dorosłych, przedstawienie dla dzieci, kiermasz wyrobów plecionkarskich, wernisaż prac wyplatanych ze słomy, zabawę na dechach.
Projekt "Pomóż nam dokarmiać sarny zimą". Przy wsparciu Nadleśnictwa z Grójca zimą 2022/2023 przeprowadzono akcję dokarmiania saren. Przed Dworkiem stała skrzynia z Leśną Stołówką. Zbierano jabłka, kapustę, marchewki, buraki.